Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Przejdź do strony głównej MojaNiania.pl

Porady

Wszy u dziecka

Słowa kluczowe: choroby przedszkolak zdrowie

Wszy są częstym problemem, z którym borykają się rodzice dzieci uczęszczających do żłobków, przedszkoli i szkół. Szybka reakcja na pojawienie się pasożytów na skórze głowy twojego dziecka pozwoli szybciej uporać się z uciążliwymi dolegliwościami i uniknąć rozprzestrzenienia się wszawicy wśród innych domowników.

Anna Dziedzic,MojaNiania

fot.sxc.hu

Czy to wszy?

Jeśli na skórze Twojego dziecka pojawiają się plamki przypominające ugryzienie komara i narzeka ono na świąd głowy, mogą to być pierwsze sygnały o zarażeniu się wszawicą. Im szybciej zareagujesz, tym łatwiej będzie ci zwalczyć ten wstydliwy problem. Każdorazowe pojawienie się wszawicy powinno się także zgłosić w placówce, do której uczęszcza dziecko. W ten sposób powiadomieni zostaną wszyscy rodzice i uda się w miarę szybko opanować ewentualne rozprzestrzenienie się choroby. Cykl życia wszy trwa od 7 do 10 dni. Każdego dnia pasożyt składa około 10 gnid ( jajeczek), z których po upływie 7 do 10 dni wykluwają się kolejne dorosłe wszy. Owad ten może przeżyć bez pożywienia nawet dwie doby. Bytuje wówczas na meblach, w pościeli, na ubraniach.

Tylko spokojnie!

Prawdopodobnie większość twoich znajomych borykała się z problemem wszy u swojego dziecka. Regularne mycie włosów nie gwarantuje bowiem uniknięcia zarażenia wszawicą. Wystarczy, że na terenie placówki znajdzie się jedno dziecko i reakcja łańcuchowa zadziała bardzo szybko. Wytłumacz swojemu dziecku, dlaczego odczuwa świąd i że trzeba jak najszybciej pozbyć się intruzów z jego głowy. Zaznacz przy tym, że to nie jego wina, że zaraziło się wszawicą i nie masz do niego żadnych pretensji. Oszczędzisz mu niepotrzebnego stresu.

Wycieczka do apteki

Zaraz po zdiagnozowaniu wszawicy udaj się do apteki i zakup odpowiedni preparat. Specjalne szampony, pianki i płyny dostępne są bez recepty. Zapoznaj się z treścią ulotki i ściśle przestrzegać instrukcji podanej przez producenta środka. Preparaty zwalczające wszawicę zawierają trujące substancje chemiczne, dlatego głowę należy umyć w taki sposób, aby preparat nie miał kontaktu z resztą ciała. Po zastosowaniu szamponu dziecko może narzekać na swędzenie głowy, jednak po jakimś czasie dolegliwości powinny ustąpić.

Wyczesujemy jajeczka!

Zastosowanie środka chemicznego spowoduje wyginięcie dorosłych osobników. Zastosuj gęsty grzebień w celu ich wyczesania. Zwykle takie grzebienie są dołączone do produktu. Bardziej problematyczne i czasochłonne jest usunięcie gnid, które mocno trzymają się włosów. W celu ich usunięcia załóż rękawiczki i pasmo po paśmie ściągaj jajeczka palcami. Łatwiej jest je dostrzec na ciemniejszych włosach, ponieważ gnidy mają szaro-beżowy kolor. Szczególnie dokładnie przejrzyj okolice uszu i nad karkiem. Tam zwykle znajdują się największe skupiska jajeczek. Jeśli usuniesz je niedokładnie, możesz narazić dziecko na nawrót choroby. Usuwanie gnid jest bardzo czasochłonne i wymaga ogromnych pokładów cierpliwości ze strony dziecka, dlatego zwykle rodzice skracają włosy swoich pociech, oszczędzając im w ten sposób negatywnych emocji.

10 dni obserwacji

Po zastosowaniu szamponu i dokładnym wyczesaniu jajeczek musisz przez 10 dni dokładnie przeglądać głowę Twojego dziecka. Wesz składa jajeczka tuż przy skórze głowy, dlatego jeśli znajdziesz gnidę zwróć uwagę na jej umiejscowienie. Jeśli będzie odsunięta od nasady włosa to znak, że prawdopodobnie nie została usunięta przy pierwszym wyczesywaniu. Jeśli jednak zauważysz jajeczko tuż przy głowie dziecka to znak, że masz do czynienia z nawrotem infekcji. Niestety, wszawica często nawraca, dlatego po jednorazowym incydencie powinno się uczynić swego rodzaju rytuał regularnego przeglądania głowy dziecka. W ten sposób możliwie jak najszybciej uda się zauważyć symptomy zakażenia i uniknąć nieprzyjemności związanych z długim procesem zwalczania pasożytów.

A co z rodziną?

Istnieje zagrożenie, że także członkowie Twojej rodziny mogli zarazić się wszawicą. Dokładnie przejrzyjcie swoje głowy. Pozbieraj również wszystkie rzeczy, z którymi Twoje dziecko miało kontakt podczas zakażenia. Wypierz je w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasuj gorącym żelazkiem. Wyprane powinny zostać również maskotki, a rzeczy, których nie da się wyprać powinny być dokładnie odkurzone. Wyczyść tapicerkę w samochodzie, a także dywany i meble wypoczynkowe w mieszkaniu. Umyj w gorącej wodzie wszystkie szczotki do włosów i grzebienie. Te rzeczy, których nie da się wyprać i wyczyścić włóż do dużego plastikowego worka, zawiąż go i schowaj na co najmniej 2 tygodnie. W ten sposób przed ponownym użyciem upłynie cykl rozmnażania wszy i zniwelujesz ryzyko ponownego zarażenia członków swojej rodziny wszawicą.

Czy należy udać się do lekarza?

W większości przypadków zakażenia wszawicą niepotrzebna jest konsultacja lekarska.  Jeśli jednak Twoje dziecko nie ukończyło jeszcze dwóch lat lub jest alergikiem albo cierpi na astmę powinieneś udać się na wizytę lekarską. Podobnie zachowanie wymagane jest w przypadku, gdy wszy pojawiają się w rzęsach lub brwiach lub zakażenie występuje u kobiety w ciąży lub jej otoczeniu.


Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error
Słowa kluczowe