Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Przejdź do strony głównej MojaNiania.pl

Porady

Warzywa i owoce – sposób na niejadka

Słowa kluczowe: soki owocowe zdrowe żywienie

Dzieci często stronią od owoców i warzyw, mimo ich wartości odżywczych, smaku i różnorodności. Rozwiązaniem problemu może być przygotowywanie im kolorowych, zachęcających koktajli i soków owocowych, które latem dodatkowo ugaszą pragnienie.

Anna Cieślik, MojaNiania

zdjecie owoce i warzywafot. sxc.hu

Koktajle i soki przecierowe z powodzeniem możesz przygotować sama w domu. Zyskasz w ten sposób gwarancję, że twoja pociecha je zdrowo i świeżo, bez dodatku konserwantów czy niepotrzebnego cukru. Wykorzystaj sezonowe owoce, które są tanie i szeroko dostępne, zwłaszcza wiosną i latem.

Pyszne truskawki i inne jagody

Królową późnej wiosny i lata niewątpliwie jest truskawka. Możemy podawać ją dzieciom już po 10. miesiącu życia. Jest pysznym, słodkim owocem, który z powodzeniem możemy łączyć z innymi owocami jak kiwi, czy jagody. Zmiksowane truskawki możesz wymieszać z maślanką, kefirem lub jogurtem naturalnym – zyskasz zdrowy, naturalny i pyszny koktajl, którego różowy kolor z pewnością zainteresuje twojego malucha. Jeżeli, z przyczyn zdrowotnych, unikacie nabiału, możecie mleko zastąpić bananami lub jogurtem sojowym. Podobnie jak z truskawek, możesz przygotować koktajl z borówek amerykańskich lub malin.

Świeże soki owocowe i warzywne

Przeciery i soki z marchwi dostępne w sklepie cieszą się dużym zaufaniem każdej mamy. Soki te mają jednak dwie wady – są pasteryzowane i dosładzane cukrem. Możemy wykonać ich zdrowszą wersję w domu. Do przygotowania soków z marchwi czy jabłek potrzebna będzie sokowirówka. Samo przygotowywanie soków może być także ciekawą formą zabawy! Przygotujcie i skosztujcie soki z warzyw i owoców w różnych kombinacjach! Spróbujcie soku z ogórka i jabłek, marchewki z selerem, pomidorów lub buraków.

Owocowe sorbety

Jeżeli lubicie lody, przygotujcie pyszny sorbet z arbuza, malin czy truskawek. Zmiksuj owoce, dodaj odrobinę cukru lub miodu i soku z cytryny, przełóż do małych pojemników np. po jogurtach, włóż do nich patyczki do lodów i zamroź. Wyjmij na pięć minut przed podaniem. Taki deser doskonale orzeźwi i ochłodzi w upalny dzień – bez konserwantów, nadmiaru cukru i sztucznych barwników.

Zaproś swoje dziecko do pomocy w przygotowaniu takich smakołyków. Gotowanie z maluchami może obudzić w nich pasje i ciekawość jedzenia. Zadbaj, by nowe smakołyki podane były w atrakcyjny i ciekawy sposób. Pokazując dzieciom owoce i warzywa w kolorowej, świeżej wersji z pewnością przekonasz je, że warto spróbować.


Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error
Słowa kluczowe