Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Przejdź do strony głównej MojaNiania.pl

Porady

Nie chcę spać!

Słowa kluczowe: bezpieczeństwo wychowanie

aniołekDla wielu rodziców wieczorne usypianie dziecka to zmora, najmniej lubiany moment dnia. Maluch wierci się, marudzi, ociąga, wymyśla coraz to nowe powody, żeby nie iść do łóżka. Jak temu zapobiegać?

Po pierwsze, jeśli maluch jest zbyt aktywny późnym wieczorem może to oznaczać, że nie potrzebuje już dwóch drzemek w ciągu dnia. Nie warto więc usypiać go po południu. Gdy zbliża się pora wieczornego snu, można zastąpić szalone zabawy spokojnymi. Warto zająć dziecko układaniem prostych puzzli, przeczytać książeczkę lub obejrzeć spokojną bajkę. Potem kolacja i relaksująca kąpiel w piance. Na miłe zakończenie wieczoru, kiedy jest już w łóżeczku ze swoją ukochaną zabawką, możemy przeczytać krótką bajeczkę i dać całusa na dobranoc.
Pamiętajmy, że większość dzieci czuje się pewniej, jeśli w pokoju pali się mała lampka, która nieco rozprasza mrok. W miłą, senną atmosferę wprowadzą przyklejone do sufitu fosforyzujące gwiazdki, sprawiając iż w pokoju nie będzie już zupełnie ciemno. Niektóre maluchy wolą, by zostawić drzwi uchylone, gdyż znajome odgłosy domu (szum pralki, kuchenna krzątanina, cicha rozmowa rodziców) działają kojąco.

Dzieci najchętniej zasypiają wtulone w mamę lub tatę, gdy jednak przychodzi czas na naukę samodzielnego zasypiania, trzeba znaleźć godnego zastępcę rodziców.  W zaśnięciu może pomóc miła w dotyku, pluszowa zabawka. Nie musi być ani nowa, ani ładna, ale maluch musi ją darzyć wyjątkową sympatią. Bywa, że przytulanką jest poduszeczka, kocyk, a nawet kołderka. Usypiająco wpływają również kołysanki, bajki czytane przez jednego lektora lub nagrania odgłosów natury. Ważne by były na tyle długie, aby zdążyły dziecko uśpić.

Najważniesze by rodzice kładąc malca spać zachowali konsekwencję. Dziecko będzie próbowało wielu sposobów by przedłużyć czas zabawy. Często bywa, że świeżo zapakowany do łóżka maluch zaczyna nagle domagać się picia, jedzenia, zmiany pieluszki. Jeśli tak właśnie jest w waszej rodzinie, niech usypia to z was, które jest bardziej stanowcze i mniej ulega kaprysom dziecka. Stanowczość rodziców pomoże nie tylko wam, ale i dziecku które poczuje się pewnie i bezpiecznie.

Jeśli malec zasypia już w swoim łóżeczku, warto pomyśleć o kupnie łóżka bez szczebelków. Ważne, by pościel była miękka, kolorowa, np. z ulubionymi bohaterami kreskówek. W nowym, dużym łóżeczku dziecko na pewno poczuje się docenione i ważne. Mama będzie mogła go porządnie przytulić na dobranoc, natomiast jemu będzie na pewno wygodniej.


Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Co o tym myślisz?

Słowa kluczowe