Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Przejdź do strony głównej MojaNiania.pl

Porady

Karanie dziecka

Słowa kluczowe: wychowanie zachowanie

niegrzeczne dzieckoOsobowość dziecka kształtują rodzice. Dobra atmosfera w domu, okazywanie życzliwości i uczuć sprawiają na ogół, że maluszkowi łatwiej jest respektować ustalone zasady. Zdarza się jednak, że zachowanie dziecka daleko odbiega od ogólnie przyjętych norm i rodzice zmuszeni są do ukarania go.

Absolutnie niewskazane jest karanie dziecka, które jeszcze niewiele rozumie. Nie , oczywiście nie oznacza to jednocześnie, że trzeba mu na wszystko pozwalać, ale ciągłe zakazy oznaczają ograniczenie swobody, a co za tym idzie – rozwoju dziecka. Najmłodszym dzieciom wystarczy niezadowolona mina mamy, jej stanowczy sprzeciw i odwrócenie uwagi maluchów.

W miarę dorastania dziecka przychodzi jednak moment, gdy słowny zakaz jest już niewystarczający. Zdarza się, że żadne argumenty nie trafiają do dziecka i nadal zachowuje się ono nieznośnie. W takich przypadkach wielu rodziców nie widzi innego wyjścia, jak po prostu ukarać dziecko. Ono przecież doskonale wie, kiedy pozwala sobie na zbyt wiele, a jeśli rodzice przymkną na jego zachowanie oczy, będzie zachowywać się coraz gorzej.

Ważne jest wytyczenie granic – co wolno, czego nie wolno. Wyznaczając je, rodzice muszą być jednak stanowczy i konsekwentni w ich przestrzeganiu.

Bardzo często dorośli uważają, że karząc dziecko, wyrządzają mu krzywdę, a ono odbiera karę jako brak uczuć z ich strony. Musimy jednak pamiętać, że stanowczość konsekwencja nie wykluczają serdeczności, dobre wychowanie wcale nie polega na rozpieszczaniu i pozwalaniu dziecku na wszystko.

Wręcz przeciwnie, odczucia dziecka w takich przypadkach są zgoła inne – czuje się ono nieszczęśliwe i odnosi wrażenie, że rodzicom jest obojętne, co się z nim dzieje.

Powody złego zachowania dziecka mogą być różne. Warto sobie uświadomić przynajmniej niektóre, a wówczas zrozumiemy, że karanie dziecka jest często pozbawione jakiegokolwiek sensu. Niekiedy wystarczy tylko zmienić swój sposób postępowania, wyjaśnić dziecku niewłaściwość niektórych zachowań, czy dokonać analizy przyczyn postępowania.

Karać możemy tylko wtedy, gdy stwierdzimy świadome niestosowanie się do stawianych wymagań. Pamiętać należy, że kara nie powinna być skutkiem naszego zdenerwowania czy frustracji. Nie należy stosować kar cielesnych – uczą one jedynie, że większy i silniejszy ma przewagę. Nie używajmy wobec dziecka gróźb, i nie upokarzajmy. Często wystarczy po prostu odmówić dziecku jakiejś przyjemności Nigdy nie karzmy dziecka w obecności jego kolegów i koleżanek. Nie obawiajmy się też, że ukarane dziecko będzie na nas wściekłe, ono bowiem instynktownie wyczuwa, że mamy dobre intencje.


Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Co o tym myślisz?

Słowa kluczowe