Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Przejdź do strony głównej MojaNiania.pl

Porady

Histeria u dziecka

Słowa kluczowe: wychowanie

płaczące dziecko Idziemy ulicą z naszą pociechą a ona nagle z błahego powodu zaczyna histerycznie płakać i kładzie się na chodniku. Co zrobić w takiej sytuacji?

Dlaczego dzieci histeryzują?

Najczęściej ataki histerii dotyczą dzieci w wieku 18-24 miesięcy. Kryzys ten pojawia się w momencie, kiedy dziecko zaczyna zauważać, że jest autonomiczną jednostką i ma swoje potrzeby. Stara się przekazywać otoczeniu swoje żądania. Nie zawsze są one zgodne z zasadami życia społecznego i nie zawsze możemy pozwolić na robienie tego, co maluch zapragnie. Zdarza się również, że dziecko nie potrafi jeszcze mówić i otoczenie nie rozumie jego komunikatów.

Czasami dzieci wpadają w histerie, bo wcześniej takie zachowanie zadziałało albo jest to skutek jakiegoś zdarzenia z życia dziecka, np. rozwodu rodziców czy zmiany opiekunki.

Oto trzy kroki skutecznego podejścia do płaczącego i krzyczącego dziecka:

Krok pierwszy – uspokój się

Sytuacja kiedy dziecko leży na chodniku i bardzo głośno płacze wywołuje w nas złość i wstyd. Najczęściej opiekunowie zaczynają w takiej sytuacji krzyczeć na dziecko i denerwują się, że ich nie słucha. Musimy pamiętać o tym, że krzyczące i płaczące dziecko nie jest w stanie usłyszeć tego, co chcemy mu przekazać. Dlatego też pierwszą czynnością, którą musimy wykonać, to uspokoić samą siebie. Możemy policzyć do dziesięciu, odetchnąć głęboko i przede wszystkim przestać zwracać uwagę na „dobre rady” przechodzących obok ludzi.

W niektórych poradnikach dotyczących wychowania dzieci można spotkać się z poglądem, że histeryzujące dzieci najlepiej zostawić sobie samym, żeby nie miały audytorium. W istocie, dziecko płacze, bo chce zwrócić uwagę na siebie i na swoje potrzeby. Jednak musimy pamiętać o tym, że rozżalony i zrozpaczony maluch może w każdej chwili wstać i wbiec np. na ulicę, dlatego nigdy nie wolno oddalać się od niego.

Krok drugi – przytul dziecko i powiedz mu, że je kochasz

Krzyczące i płaczące dziecko nie ma ochoty na rozmowę z nami. Ono chce żeby teraz, natychmiast spełniono jego życzenie. Dlatego w takiej sytuacji nie ma żadnego sensu przekazywanie dziecku naszych poleceń i pouczeń co do zasad życia społecznego. Najlepszym sposobem na uspokojenie malca jest przytulenie go i mówieniu mu, że go kochamy. Nie jest to prosta sprawa. Płaczące dziecko będzie się nam wyrywać. Będzie nas kopać, drapać czy bić. Jest to spowodowane tym, że w dziecku nagromadzone są negatywne emocje, agresja. Mimo wszystko spróbujmy je przytulić i powtarzać mu, że je kochamy. Co prawda, nie podoba nam się jego zachowanie, ale kochamy je jako osobę. Po krótkiej chwili dziecko powinno przestać z nami walczyć i uspokoi się, poddając się przytulaniu.

Kiedy przestanie płakać, wybierzmy spokojne miejsce, aby porozmawiać o zaistniałym wydarzeniu. Powinnyśmy wytłumaczyć mu, że jego zachowanie było niegrzeczne.

Krok trzeci – porozmawiaj z maluchem o jego zachowaniu

Pierwszą czynnością, którą powinnyśmy zrobić, to porozmawiać z dzieckiem o tym wydarzeniu. Musimy przekazać mu informację, że nie należy krzykiem i płaczem egzekwować swoich potrzeb. Może nam o nich powiedzieć, ale my mamy prawo odmówić mu. Musimy opowiedzieć dziecku o naszych uczuciach. Powiedzmy, że kiedy ono tak krzyczy, to nam jest wstyd i jesteśmy zdenerwowane. Powiedzmy mu również, że rozumiemy jegu uczucia. Wiemy, że można się zdenerwować, kiedy ktoś nie rozumie, albo nie chce spełnić naszych życzeń.

Kiedy rozmawiamy z dzieckiem pamiętajmy o kilku zasadach. Po pierwsze – mówmy wyraźnie używając prostego, zrozumiałego dla malca słownictwa. Komunikaty muszą być krótkie i proste. Po drugie – mówiąc, zniżmy się fizycznie do poziomu dziecka, kucnijmy lub usiądźmy. Po trzecie – nie oskarżajmy go, nie używajmy epitetów i nie porównujmy go do innych dzieci. Mówmy tylko o faktach i o jego zachowaniu, które można zmienić. Jednocześnie zapewniajmy je o tym, że je kochamy. Powinniśmy również pokazać dziecku konsekwencje jego zachowania, np. to, że wróciliśmy do domu zamiast iść na plac zabaw.

Takie podejście do problemu pomoże nam w uniknięciu podobnego zachowania dziecka w przyszłości.Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Co o tym myślisz?

Słowa kluczowe