Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Przejdź do strony głównej MojaNiania.pl

Porady

Dziecko przed telewizorem

Słowa kluczowe: przedszkolak wychowanie zagrożenia zdrowie

Dzieci spędzają coraz więcej czasu przed telewizorem. Prawie każde dziecko ogląda telewizję codziennie. Jakie zagrożenia czyhają na Twoje dziecko? Jak ustrzec się przed negatywnymi skutkami oglądania telewizji przez maluchy? Oto kilka wskazówek.

Anna Dziedzic, MojaNiania

fot.sxc.hu

Fakty!

Badania nad wpływem zbyt długiego przesiadywania przed telewizorem na psychikę i organizm dziecka potwierdzają, że skutkuje ono otyłością i może powodować agresję.  Dziecko zamiast spędzać czas w grupie rówieśniczej czerpie wzorce z fikcyjnego, sterowanego stereotypami świata telewizji. Może to powodować lęk przed światem zewnętrznym. Tym bardziej, że przemoc jest bardziej medialnym tematem niż przyjaźń i miłość… Czas spędzony przed ekranem telewizora obniża również koncentrację dziecka i wpływa negatywnie na funkcjonowanie narządu wzroku.

Przyjaciel z telewizora

Coraz więcej osób traktuje telewizor jako narzędzie do zapełniania czasu wolnego. W wielu rodzinach włączony odbiornik telewizyjny towarzyszy wspólnym posiłkom, podczas których rodzice żarliwie komentują zachodzące w ich ulubionych serialach zmiany fabuły. Na wyposażeniu polskich domów jest też zwykle więcej niż jeden telewizor. W rezultacie dzieci, które wychowują się w towarzystwie pogodynek, bohaterów najpopularniejszych seriali i programów rozrywkowych, nie wyobrażają sobie życia bez telewizora i nierzadko mają problem z rozróżnianiem fikcyjnych i realnych zdarzeń oraz osób.

Czas na bajkę!

Dzieci w wieku przedszkolnym mogą oglądać telewizję przez maksymalnie godzinę dziennie. Rodzice powinni starannie wybrać program lub bajkę, którą następnie obejrzą ze swoją pociechą. Dobrym pomysłem jest także wspólna dyskusja na temat dobranocki lub programu edukacyjnego. Jest to świetna okazja do nauczenia naszego dziecka odpowiednich zachowań i sposobów rozwiązywania konfliktów międzyludzkich. W ten sposób telewizja wykorzystywana jest jako narzędzie edukacji.

Groźne reklamy

Jednym z zagrożeń czyhających na Twoje dziecko podczas oglądania telewizji jest zbyt duża podatność na przekaz reklamowy. Twórcy spotów, które na co dzień oglądamy mają jasno określone grupy celowe, do których chcą dotrzeć. Logicznym jest zatem, że producent zabawek będzie się starał zwrócić uwagę dziecka, które następnie namówi rodzica na zakup konkretnego produktu. Nie odkrywam w tym miejscu Ameryki, jednak wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest rozmowa na temat przekazu reklamowego i wytłumaczenie dziecku, że zjedzenie konkretnej czekolady nie zawsze wywołuje na naszej twarzy uśmiech.

Telewizor jest urządzeniem, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie życia. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że człowiek jest istotą społeczną i nawet najlepszy bohater dobranocki, czy serialu kryminalnego nie może zastąpić mu drugiego człowieka. Warto więc nauczyć swoje dziecko, jak mądrze i efektywnie wykorzystywać telewizję. Prędzej, czy później nam za to podziękują.

 


Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error
Słowa kluczowe