Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Przejdź do strony głównej MojaNiania.pl

Porady

5 sposobów na kolkę

Słowa kluczowe: zdrowie

malutki chłopczykDziecko zanosi się płaczem, ma wzdęty brzuszek. To prawdopodobnie kolka. Przyczyną tej dolegliwości jest niedojrzałość przewodu pokarmowego.

Kolka pierwszy raz pojawia się ok. 3. tygodnia życia maluszka. Późnym popołudniem lub wieczorem dziecko przeraźliwie płacze, pręży się i zaciska piąstki. Chociaż wygląda to dramatycznie, nie wpadaj w panikę, bo możesz pomóc cierpiącemu maluchowi. Oto kilka podpowiedzi, jak wówczas postępować.

1.Pionowa pozycja po karmieniu
Po każdym posiłku dziecku powinno się odbić. By mu to ułatwić, weź je na ręce i przytul w pozycji pionowej, główkę oprzyj na swoim ramieniu. Jeśli karmisz butelką, kup specjalny smoczek lub butelkę antykolkową (Chicco, Canpol Baby). Zapobiegają one połykaniu powietrza wraz z pokarmem.

2.Czułe przytulanie
Postaraj się uspokoić dziecko choć na chwilę. Żeby przestało płakać, czasem wystarczy przytulić je do piersi, pobujać w wózku lub ponosić w nosidełku.

3.Masaż
Połóż niemowlę na plecach i pomasuj mu brzuszek, wykonując okrężne ruchy zgodne z kierunkiem wskazówek zegara albo połóż je na brzuszku i pomasuj mu plecki. Taki zabieg ułatwi dziecku wydalenie powietrza połkniętego razem z mlekiem.

4.Ziółka
Po karmieniu podaj dziecku herbatkę z kopru włoskiego lub ze specjalnej mieszanki ziół poprawiającej trawienie (Plantex, Hipp).

5.Ciepłe okłady i kąpiele
Na brzuszek połóż zdjętą z kaloryfera lub świeżo wyprasowaną pieluszkę. Jeśli po kilku minutach nie będzie poprawy, przygotuj kąpiel. Woda podziała jak ciepły okład i uspokoi maleństwo.

Źródło: Claudia nr 10/2004

 


Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Co o tym myślisz?

Słowa kluczowe