Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Przejdź do strony głównej MojaNiania.pl

Artykuły

Weekendowy tatuś

Słowa kluczowe: opieka rodzice

ojciec z dzieckiem

„Rodzina z peryferyjnym ojcem” to rodzina niepełna i nie chodzi tu wcale o rozbite małżeństwa. Nawet w pełnej rodzinie niewielkie znaczenie ojca, jego drugoplanowa rola i bycie na uboczu może zaburzać proces dojrzewania dziecka.

Opracowanie: Beata Kozaczuk, pedagog

Negatywne skutki bycia tatą z doskoku odczuwają wszyscy domownicy. Gdy brakuje ojca.  jego rolę zastępuje matka. Jeśli może liczyć na pomoc męża tylko w weekendy – a tak się często dzieje – cały trud wychowania i utrzymania domu spoczywa na jej barkach i głowie. Nic dziwnego, że czuje się osamotniona w związku.

Więź matki z dziećmi staje się zazwyczaj w takich sytuacjach zbyt silna. Spędza ona z nimi praktycznie cały swój wolny czas. Jednocześnie brakuje miejsca na relacje malucha z ojcem, co powoduje zakłócenia w rozwoju dziecka. Ma ono problemy w doświadczaniu samodzielności z powodu zbyt silnej więzi z matką.

Dlaczego tak się dzieje?

Zacznijmy od początku. Normalne jest, że rodzice zaspokajają wszystkie potrzeby dziecka, kiedy jest ono małe i wymaga nieustającej opieki. Dziecko w tym czasie sygnalizuje opiekunom potrzebę, a oni natychmiast ją spełniają. Przytulają je, przewijają, karmią oraz dbają o jego wygodę. Nadchodzi jednak czas, kiedy maluch część z tych potrzeb zaczyna realizować samodzielnie. Oczywiście dzieci dojrzewają w różnym tempie. Moment, w którym malec staje się samodzielny, wyznacza jego dojrzałość fizyczna oraz umysłowa.

Rodzice i opiekunowie wspierają dziecko w jego rozwoju, stawiając przed nim odpowiednie do jego wieku i możliwości wyzwania i zadania do wykonania, może to być np. samodzielne zjedzenie posiłku czy umycie rączek. Początkowo pomagają malcowi, pokazując jak to się robi i uczą go, jak radzić sobie w nowych sytuacjach. Z czasem samodzielność dziecka wzrasta. Ostatecznie rola opiekunów polegać powinna na towarzyszeniu dziecku.

Dziecko potrzebuje przestrzeni

W normalnej sytuacji, kiedy małżonkowie mają i dbają o czas dla siebie i tym samym wzmacniają swoją relację partnerską i rodzicielską, dziecko ma przestrzeń, w której może uczyć się samodzielnego pokonywania napotykanych na swojej drodze trudności. Kobieta nie jest osamotniona w roli rodzica, a mąż czuje, że jest częścią rodziny rodziny. Dziecko obserwując rodziców naturalnie uczy się, jak wygląda relacja partnerska. W przyszłości będzie powielać zachowania i wzorce wyniesione w domu.

Najważniejsze dla wszystkich domowników jest zatem wspólne spędzanie czasu. Jedność rodziny pozwala dziecku budować bliską wieź z każdym rodzicem z osobna. Dodatkowo chłopcy mają wzór męskości, na którym będą się opierać w okresie dorastania. Dziewczynki natomiast budują wizję partnera, którego będą poszukiwać w przyszłości.

A kiedy taty nie ma w domu?

W rodzinie z nieobecnym ojcem często się jednak zdarza, że matka, która ma dobre intencje i kieruje się dobrem dziecka, nadmiernie wyręcza je w wykonywaniu codziennych czynności. To sprawia, że czuje się potrzebna i ważna dla dziecka. Robi to, ponieważ nie ma możliwości zaspokojenia części tych potrzeb w relacji z partnerem. Część czasu, który w idealnej sytuacji spędzałaby z mężem, poświęca dziecku. To sprawia, że wyrosnąć ono może na jednostkę niesamodzielną i niepewną siebie.

Jest przecież telefon…

Czasami ojcowie chcieliby być przy rodzinie, ale sytuacja ekonomiczna sprawia, że pracują z dala od domu. Rozmowy telefoniczne z partnerką, za każdym razem gdy tego potrzebuje, mogą być w takiej sytuacji bardzo pomocne w podejmowaniu przez nią decyzji. Ojciec, przyjeżdżając do domu, powinien cały swój czas poświęcić dzieciom oraz żonie, okazując zrozumienie dla jej codziennego trudu. Spędzanie razem czasu i jak najlepsze go wykorzystanie pomoże ojcu poczuć się częścią rodziny. Nie starajmy się nadrabiać minionego czasu, ale cieszmy się tym, który mamy do wykorzystania. Niech miłe chwile, które przerodzą się we wspomnienia umacniają rodzinę.

Opracowanie: Beata Kozaczuk

* Artykuł dedykuje wszystkim zapracowanym ojcom, którzy w czasie pracy pozostają tatusiami i partnerami.


Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Co o tym myślisz?

Słowa kluczowe