Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Przejdź do strony głównej MojaNiania.pl

Artykuły

Uczymy dziecko tolerancji

Słowa kluczowe: tolerancja

Kiedy dziecko idzie do przedszkola zaczyna szybciej i lepiej poznawać otaczający je świat zadaje coraz więcej pytać. Dlaczego kolega z grupy ma inny kolor skóry? Dlaczego dziewczynka w okularach jeździ na wózku inwalidzkim? Lekcję tolerancji czas zacząć!

Anna Dziedzic, MojaNiania

fot.sxc.hu

Przedszkolne różnice

Moment pójścia dziecka do przedszkola to pierwszy krok w drodze do bycia tolerancyjnym. Do tej pory Twoje dziecko znało jedynie osoby przebywające w jego najbliższym otoczeniu: babcie, dziadków, rodziców i rodzeństwo. Spotkanie nowych kolegów i koleżanek, różniących się wyglądem, sposobem zachowania, a nierzadko również rasą jest dla niego swego rodzaju szokiem. Zaczyna zadawać wiele pytań i próbuje zrozumieć otaczającą je rzeczywistość.

Zwiedzaj i opowiadaj

Wspólne wycieczki są najlepszą okazją do pokazania dziecku odmiennych zwyczajów i kultury danego kraju. Warto zwracać uwagę na te różnice i porównywać je z naszą kulturą. Zagraniczne wyjazdy pozwalają spotkać w hotelowym lobby mieszkańców różnych państw, pochodzących z całego świata. Inny kolor skóry, wielobarwne, tradycyjne ubrania są cechami, które mogą zwrócić uwagę dziecka. Wówczas to właśnie rodzic powinien wytłumaczyć, dlaczego pochodząca z jednego z muzułmańskich krajów pani nosi długie suknie i chustę na głowie.

Przykład idzie z góry

W nauce tolerancji rodzice powinni wykazać się konsekwencją. Dziecko zrozumie, że nie wolno wytykać palcami otyłego przechodnia, jednak nie może słyszeć wypowiedzi rodziców śmiejących się z ‘grubej’ sąsiadki. Rodzice, którym zależy na wychowaniu tolerancyjnego dziecka, zdolnego do egzystencji we współczesnym, pełnym różnic świecie powinni więc dawać maluchowi przykład i pokazywać, że to, jak wygląda drugi człowiek, jak się zachowuje i skąd pochodzi nie stanowi dla nas żadnej przeszkody w budowaniu zdrowych relacji.

Reaguj!

Odpowiednia postawa rodziców to połowa sukcesu w nauce tolerancji. Należy jednak pamiętać, że dziecko bierze udział w życiu społecznym. Słucha z zaciekawieniem rozmów dorosłych – autorytetów. Jeśli w Waszym otoczeniu pojawiają się osoby, których poglądy obrażają innych ludzi, reaguj. Jeśli Twoje dziecko usłyszy, że nie zgadzasz się z tym, że osoby rude są fałszywe przyjmie Twoje zdanie za prawdziwe. W końcu to rodzic jest największym autorytetem dla swojej pociechy.

W czasach, gdy możemy bez problemów przemieszczać się po kuli ziemskiej tolerancja jest cechą, którą powinien posiadać każdy świadomy obywatel. Warto uczyć jej od najmłodszych lat. Kto wie, może Twoje dziecko zrobi w przyszłości karierę w transgranicznej korporacji, w której zatrudnieni są mieszkańcy każdego kontynentu?


Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error
Słowa kluczowe