Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Przejdź do strony głównej MojaNiania.pl

Artykuły

Świąteczne mam już dość !!!

Słowa kluczowe: święta

Święta to radosne chwile odpoczynku w gronie najbliższych. Jednak bożonarodzeniowe lenistwo poprzedzają liczne przygotowania. Porządki, zakupy, gotowanie, stała praca etatowa i obowiązki rodzinne wyczerpują każdego. Jak wyjść z tego cało?

Beata Kozaczuk, pedagog


fot. www.pixmac.pl

Na co dzień trudno jest połączyć pracę etatową z opieką nad dzieckiem znajdując jednocześnie czas na odpoczynek. Organizacja Świąt Bożego Narodzenia dodatkowo obciąża i tak już zmęczonych rodziców. Są jednak sposoby, by poradzić sobie z tą sytuacją. Wystarczy trochę lepiej się zorganizować…

Sprzeczne działania rodzą konflikty

Święta to z założenia radosny okres. Rodzinne przystrajanie domu, ubieranie choinki czy kupowanie prezentów jednoczy domowników. Świąteczna atmosfera wyzwalając najszlachetniejsze z uczuć, jak empatia czy altruizm sprawia, że Boże Narodzenie to również symboliczne duchowe narodzenie. Jednak aby je odczuć potrzebna jest chwila na refleksję, odpoczynek od codziennego zabiegania. Jednak chwile zadumy w połączeniu z wcześniejszym wzmożonym wysiłkiem mogą powodować sprzeczne uczucia. Z jednej strony pracujemy więcej przygotowując się na świąteczne lenistwo, z drugiej strony pragniemy skierować uwagę na wyższe wartości. Chcąc podołać obu aspektom świątecznych przygotowań zaczynamy odczuwać wewnętrzne napięcie wynikające z nadmiaru spraw przykuwających uwagę.

Zmęczenie odczuwają wszyscy domownicy. Atmosfera staje się nerwowa a obecność najbliższych stopniowo wyzwala uczucie destrukcyjnej złości. Taka sytuacja szczególnie negatywnie odbija się na dziecku, które w miarę dorastania poznaje znaczenie świąt, a kiedy jest dorosłe, ma tendencje do powielania obrazu świątecznych przygotowań we własnym domu. Zatem zamiast utrwalania w jego pamięci obrazu nerwowych świąt, którym towarzyszy wzmożona praca, proponuję inny obraz.

Mam już dość, zasługuję na przerwę!

W mojej wizji każdy członek rodziny może powiedzieć co jakiś czas: Mam dość, zasługuję na przerwę!. W tym czasie można odpocząć chwilę czy też  wybrać się na zakupy z przyjacielem lub po prezenty dla najbliższych. Przed świątecznymi przygotowaniami proponuję, aby wszyscy członkowie rodziny usiedli przy stole i zapisali zadania do zrealizowania. Każdy domownik samodzielnie powinien się zdeklarować, za które będzie odpowiedzialny. W ten sposób każdy określi zgodny z własną wolą zakres obowiązków w ramach organizacji Świąt Bożego Narodzenia.

Jest to forma demokratyzacji życia rodzinnego, która jednoczy i wzmacnia poczucie przynależności do rodziny. Gdy domownicy w czasie świątecznych przygotowań wspólnie ustalają plan działania, każdy członek rodziny czuje się na równi odpowiedzialny za jego wykonanie. Zobowiązanie do realizacji określonych zadań silnie motywuje jednostkę do dotrzymania danego słowa. Wykonując czynności wcześniej sobie przypisane można sobie powiedzieć: Mam dość, zasługuję na przerwę! Chwila odpoczynku ostatecznie pomaga dokończyć rozpoczęte już zadania.

Nic się nie stanie, jeśli upieczemy o jedno ciasto mniej

Ważne jest bowiem spełnienie swoich obowiązków przed świętami, a nie w narzuconym przez innych czasie. Szczególnie istotne jest to w odniesieniu do dzieci, które nuży ciągłe wykonywanie tej samej czynności. Rozsądni rodzice obmyślając wcześniej dla dziecka działania związane z przygotowaniem świąt myślą o przerywnikach, jak malowanie świątecznych rysunków, oglądanie bajek, spotkanie z rówieśnikami, np. w czasie wspólnego gotowania z sąsiadka itp. Ostatecznie najważniejsze jest, aby każdy cieszył się świętami również w czasie ich przygotowywania.

Przedświąteczne przygotowania naturalnie uczą też dziecko bożonarodzeniowych zwyczajów. Starajmy się utrwalać w pamięci dziecka obraz radosnego, tradycyjnego Bożego Narodzenia, rezygnując z nadmiaru zadań w tym okresie na rzecz miłej atmosfery! Nic się nie stanie, jeśli upieczemy o jedno ciasto mniej.

CZYTAJ TAKŻE:

Świąteczne mam już dość !!!

Co możemy dostać na Gwiazdkę od naszego dziecka?

Czy wyrzucić dziecko z naszego łóżka?

Superniania dla superbabci

Komentarze (3)

Robert z Poznania, pisze:dodano: 21-12-2012

Pizza z rybą, zapiekanka z kapustą, grzybowa z proszku… Jak się nie podoba to proszę sobie zrobić taką sztuczną Wigilie. Na pewno będzie zarąbista, bez pracy, bez zmęczenia itd.

Misia, pisze:dodano: 20-12-2012

Każda matka i żona tym bardziej w święta potrzebuje wytchnienia, odpoczynku i naładowania akumulatorów na kolejny rok, dlatego zamiast stawać na wysokości zadania, dwoić się i troić dla lepszego efektu, trzeba po prostu wrzucić na luz i pomyśleć co tak naprawdę jest ważne – stół pełen potraw a w efekcie wielkie sprzątanie, czy czas spędzony z rodziną np. na świeżym powietrzu. Dlatego proponuję wszystkim zapracowanym wyjazd w góry lub na Mazury i błogie lenistwo z najbliższymi. Wesołych Świąt!~!

Karolina, pisze:dodano: 18-12-2012

Tak, ja w kazde Boże Narodznie normalnie wychodzę z siebie! Moje dzieci i mąż zaczynają doproiwadzać mnie do furii. Ciekawe jest spostrzeżenie pani pedagog o tym, że to przez to że podejmujemy sprzeczne działania i to nam nie służy


Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Co o tym myślisz?

Słowa kluczowe