Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Przejdź do strony głównej MojaNiania.pl

Artykuły

Slow parenting

Słowa kluczowe: nauka rozwój dziecka wychowanie zdrowie

Plany zajęć polskich dzieci są wypełnione po brzegi. Karate, gitara, basen, siatkówka, balet, angielski… a gdzie czas na beztroskie, pełne marzeń dzieciństwo? Slow parenting podbił serca rodziców zza oceanu. Czy w Polsce znajdzie swoich zwolenników? Mamo! Tato! Trochę wolniej!

Anna Dziedzic, MojaNiania

fot.sxc.hu

Szybko, szybciej!

Współczesne dziecko musi być perfekcyjne. W każdym calu. Posiadanie interdyscyplinarnego wykształcenia to przecież podstawa w wyścigu po szczeblach kariery zawodowej. W dorosłym życiu będzie jeszcze mniej czasu na przyjemności. Ściśle zaplanowany grafik zajęć pozalekcyjnych, umiejętnie koordynowany przez zabieganych rodziców jest idealnym przepisem na wychowanie małego omnibusa. Najlepiej jeśli dziecko jest mistrzem tańca, biegle włada co najmniej dwoma językami, a przy okazji bezbłędnie mnoży w pamięci trzycyfrowe liczby. Ale czy takie dziecko jest szczęśliwym dzieckiem?

Choroby zabieganych dzieci

Zbyt szybkie tempo życia i natłok obowiązków zaburzają naturalny dla każdego człowieka rytm życia. Perfekcyjne dzieci, będące niejako gotowymi produktami z wszelkimi atestami jakości wystawionymi przez swoich rodziców, coraz częściej cierpią na ADHD, zmagają się z dysleksją i nadwagą. A przecież to właśnie dzieciństwo jest najbardziej beztroskim etapem naszego życia. Rodzic powinien obserwować zachowanie swojego dziecka i dostosować tempo codziennych obowiązków do sytuacji i chwili.

Wolniej? Zdecydowanie!

Carl Honore, twórca nurtu „slow” jest autorem książki „Pod presją czasu. Dajmy dzieciom święty spokój!”. Jest ona swoistym manifestem skłaniającym współczesnych rodziców do chwili refleksji i zmniejszenia wymagań w stosunku do swoich pociech. Zgodnie z założeniami slow-parentingu rodzic jest jedynie towarzyszem w drodze ku dorosłości. Nie powinien tworzyć scenariuszy, zgodnie z którymi powinno postępować jego dziecko. Honore zwraca uwagę na istotę stworzenia własnej przestrzeni, w której dziecko ma czas na eksperymentowanie, uruchomienie swojej fantazji i kreatywności.

Rodzic „slow” jest lepszy niż rodzic „fast”

Wdrożenie zasad slow parentingu nie jest wcale takim trudnym przedsięwzięciem. Jak zwolnić i pobudzić kreatywność dziecka? Wystarczą z pozoru banalne, codzienne czynności. Wprowadźcie w Waszym domu kilka zasad: wybierzcie jeden dzień tygodnia, który będzie „dniem bez telewizora”, zaplanujcie rodzinne wyjazdy i wycieczki, pozwól wybrać Twojemu dziecku zajęcia, na które chce uczęszczać i daj mu czas na beztroską zabawę.

Ale nuda!

Dzieci, których rodzice wprowadzają zasady slow parentingu w życie często mają problem z zagospodarowaniem swojego czasu wolnego. Narzekają na wszechobecną nudę. Carl Honore podkreśla, iż jest to okres przejściowy. Swobodna zabawa, na którą do tej pory nie miały czasu po jakimś czasie zacznie im sprawiać przyjemność. Wpłynie także dodatnio na ich zdolność do bycia niezależnym i ułatwi podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów, zarówno tych dziecięcych, jak i przyszłych, dorosłych.

Kreatywność i wyobraźnia z podwórkowej piaskownicy

Świat bez telewizji, laptopów, konsoli do gier też może być piękny. Wystarczy przypomnieć sobie godziny spędzone w podwórkowej piaskownicy, granie z kolegami w chowanego i „Raz, dwa, trzy! Baba Jaga patrzy!”. Odrobina dziecięcej wyobraźni wystarczy,by kreatywnie spędzić czas. Najpierw jednak trzeba dać dziecku szansę na  poznanie potęgi jego umysłu. Nawet zabawa w sklep mięsny, z wykorzystaniem klocków, czy budowanie domu dla lalek może być świetnym sposobem na rozwijanie umiejętności społecznych. Najpierw jednak trzeba zwolnić, wykreślić z grafika stresujące zajęcia i zabrać dziecko na prawdziwy, rodzinny spacer…

 Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error
Słowa kluczowe