Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Przejdź do strony głównej MojaNiania.pl

Artykuły

Seksualność dziecka

Słowa kluczowe: płeć

dzieci

Już całkiem małe dzieci zainteresowane są swoimi narządami płciowymi i czerpią przyjemność związaną z dotykaniem tychże miejsc. Rolą dorosłych jest powstrzymanie się od wytwarzania niezdrowej atmosfery wokół tego zjawiska, a jednocześnie odwracanie uwagi od tego typu czynności.

Beata Kozaczuk, pedagog

Człowiek jest istotą płciową od momentu, w którym plemnik łączy się z jajeczkiem. To biologiczne rozumienie “płci”. Gender, czyli płeć społeczna, kształtuje się później. Dziecko w wyniku procesu wychowania zaczyna nabywać zachowań zgodnie z rolą przypisaną jego płci lub odmiennie do niej; rozwijające się ciało malucha może wysyłać sygnały o zgodności z zachowaniami nauczonymi przez rodziców lub jej braku.

Niektóre zachowania związane z potrzebą bliskości z drugą osobą takie jak dotykanie, przytulanie, całowanie są wspólne dla dzieci i dorosłych. Pragnienia przyjemności czerpanej z ciała, bliskości, kontaktu cielesnego nie są najmłodszym obce. Zaspakajanie ich ma jednak dla malca zupełnie inne niż dla dorosłych znaczenie.

Dlaczego dziecko się dotyka?

Dziecko uczy się seksualności dotykając własnego ciała. Zaspakaja tym samym swoje potrzeby poznawcze. Odczucia, jakie wywołuje dotykanie okolic intymnych są w rzeczywiści miłe. Mogą uspokajać, koić, rozładowywać napięcie, ale nie prowadzą do orgazmu – zdolność przeżywania go pojawia się dopiero w momencie, w którym narządy płciowe osiągają zdolności rozrodcze. Początkowo dziecku wystarczy dotykanie własnego ciała. Z czasem sprawdza jednak, jak wygląda ono u innych rówieśników, często płci przeciwnej. Zaczynają się zabawy w dom, mamę, tatę, czy w doktora. Takie zachowania są potrzebne do naturalnego rozwoju jego seksualności. Nie ma w nich nic złego, to reakcje opiekunów mogą sugerować dzieciom, że jest w tym coś negatywnego.

Akceptacja i szacunek dla małego człowieka

Przemyślmy i rozgraniczmy rzeczywiste skutki takich zabaw od naszych obaw o przejawianie przez dziecko nieakceptowanych społecznie zachowań. Akceptujmy naturalne pragnienia i potrzeby dziecka. Bardzo często chwila, w której mały człowiek zaczyna zamykać przed nami drzwi wskazuje, że dorósł on do intymności. Wtedy pojawia się wstyd, dziecko zaczyna ukrywać swoją nagość przed rodzicami. Opiekunowie powinni uszanować tworzące się granice odrębności, nie starać się przełamywać ich na siłę. Nie ma się czego obawiać, te zachowania nie doprowadzą do zaniku potrzeby bliskości z rodzicami. Jednak trzeba jednocześnie obserwować dziecko i zachodzące zmiany. Unikanie przytulania się i pieszczot to najczęściej wyraz złości lub lęku przed rodzicami albo przykrych doświadczeń wyniesionych z kontaktów z innymi dorosłymi, na przykład złe traktowanie przez opiekunkę.

Prawidłowo rozwijające się i szczęśliwe dziecko ma naturalną potrzebę kontaktu bliskości z rodzicami i opiekunami. Nie obawiajmy się przytulać dziecko, nie ma w tym nic złego. Pamiętajmy tylko, aby nie naruszać jego granic intymności. Uświadamiajmy mu, że ciało nie musi być doskonałe, może posiadać wady i ułomności. Nauczmy dziecko ich akceptacji.

* Rozszerzenie tematu można odnaleźć w książce: Kim jesteśmy, czyli o seksie, redakcja Kasparek A., Wydawnictwo Literackie Sp. z o.o., Kraków, 2006


Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Co o tym myślisz?

Słowa kluczowe