Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Przejdź do strony głównej MojaNiania.pl

Artykuły

Dziecko w rodzinie jedno i dwupokoleniowej

Słowa kluczowe: rodzina

rodzina

Życie rodzinne może wspomagać lub zakłócać rozwój dziecka. W zależności od wielu czynników młodzi małżonkowie zamieszkują sami lub… z teściami. Jakie zagrożenia niesie ze sobą wielopokoleniowy model rodziny?

Beata Kozaczuk, pedagog

Rodziny wielopokoleniowe najczęściej spotyka się na wsi. Często powodem dla którego dwa lub trzy pokolenia mieszkają ze sobą jest trudna sytuacja materialna. Małżonkowie z braku środków finansowych korzystają z pomocy rodziny przy wychowaniu własnych dzieci. Najczęściej wtedy opiekują się nimi dziadkowie. W tego typu rodzinach żywność oraz podstawowe wydatki pochłaniają większość domowego budżetu. Często nie starcza już na zabawki a rozwój dziecka bez tego dodatkowego wsparcia oraz przedszkolnego systemu edukacji postępuje nieco wolniej.

Pozytywne jest to, że rodzina jest blisko siebie i – jeśli jest taka możliwość – zaoszczędzone na opłatach za opiekę nad dzieckiem i podróżach w rodzinne strony pieniądze rodzice mogą przeznaczyć choćby w minimalnym stopniu na drobne upominki, ubrania lub pomoce naukowe dla dzieci. Jednak podstawą do prawidłowego rozwoju fizycznego, a następnie intelektualnego, emocjonalnego i społecznego jest odpowiednie odżywanie i higiena dziecka. Jeśli maluch ma zapewnioną podstawową opiekę a jego potrzeby emocjonalne są zaspokajane, nie ma powodów do obaw.

Rodzina powinna być elastyczna

Jakie problemy niesprzyjające rozwojowi dziecka można napotkać w rodzinie wielopokoleniowej? Na pewno czynnikiem niesprzyjającym rozwojowi dziecka mogą być (ale nie muszą) niezmienne od wielu pokoleń nieaktualne wartości. Powiększająca się rodzina powinna być elastyczna, zmieniać zasady w niej obowiązujące. To normalne, że zamieszkanie w domu rodziny współmałżonka i narodziny dziecka powodują zmiany, i trzeba za tymi zmianami nadążać. Potrzeba na nowo sformułować zasady życia rodzinnego.

Jednak niewiele osób znajdujących sie w takiej sytuacji życiowej zdaje sobie sprawę z wagi tego typu problemów. Ludzie przyzwyczajeni do swoich nawyków, zamknięci w świecie swoich wartości i przekonań z trudem akceptują nową sytuację i żyją tak jakby nic się nie zmieniło. A brak elementarnych zmian w funkcjonowaniu domu może spowodować zahamowanie rozwoju osobowości wszystkich jego mieszkańców. Szczególnie mocno może się to odbić na dziecku – próba dopasowywania go do dawno ustalonych, skostniałych już reguł hamuje jego spontaniczny rozwój.

A co w przypadku rodziców „na swoim”?

Inaczej jest, gdy małżeństwo jest samodzielne. Wtedy największym problemem jest pogodzenie pracy zawodowej z wychowaniem dziecka. Najczęściej rodzice decydują się na opiekunkę lub żłobek czy przedszkole. Zmiana formy opieki to zawsze stres dla malucha, który odczuwa początkowo silny lęk przed rozstaniem z rodzicami i kontaktem z dziećmi i dorosłymi. Jednak stopniowo gdy dziecko przyzwyczaja się do innych osób, lęk ten słabnie. Maluch staje się bardziej wytrzymały na sytuacje stresowe. Jednak fizyczna obecność rodziców i bliski kontakt emocjonalny z nimi jest niezastąpiony. Ostatecznie, wspaniale rozwijające się pod względem fizycznym i intelektualnym dziecko często odczuwa brak bliskiej więzi z rodzicami. Takie dziecko w przyszłości może przejawiać zaburzenia w sferze emocjonalnej i społecznej. Dlatego warto, by jedno z rodziców odłożyło swoją karierę zawodową na później w pierwszych latach życia dziecka, jeśli to oczywiście możliwe.


Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Co o tym myślisz?

Słowa kluczowe