Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Przejdź do strony głównej MojaNiania.pl

Artykuły

Rozmowa kwalifikacyjna na opiekunkę

Słowa kluczowe: niania praca

praca

Zanim dostaniesz pracę w nowej rodzinie, przejdziesz prawdopodobnie rozmowę kwalifikacyjną. To świetna okazja, aby zadać kilka pytań i omówić szczegóły dotyczące opieki nad dzieckiem.

Joanna Korczyk-Ulman, MojaNiania.pl

Najlepiej, żeby takie spotkanie odbyło się w domu pracodawcy, abyś mogła poznać dzieci, ich otoczenie i członków rodziny, z którymi będziesz miała styczność. Omówienie pewnych zagadnień już na tym etapie da ci pogląd co do oczekiwań rodziny względem twojej osoby. Pomoże też uniknąć podjęcia złej decyzji i związanych z nią późniejszych konsekwencji.

To dziecko to raczej aniołek, czy diabełek?

Jakie pytania należy zadać na pierwszej rozmowie z potencjalnym pracodawcą? Podstawową informacją jest liczba, wiek i płeć dzieci oraz ich imiona i usposobienie. Warto dowiedzieć się jak najwięcej o podopiecznych – to z nimi będziesz spędzała swój czas i za nie będziesz odpowiedzialna. Czy mają jakieś alergie albo choroby, o których powinnaś wiedzieć? Czy biorą na stałe leki? W co lubią się bawić? Jak spędzają wolny czas? W jakim stopniu są samodzielne? Czy śpią w dzień?

Kolejną kwestią do poruszenia jest sposób wychowania i zasady panujące w domu. Co dziecku wolno, a czego nie wolno? Jak postępować, gdy maluch jest niegrzeczny (rodzice mogą zapytać o twoje metody wychowawcze, sposoby na nieposłuszeństwo oraz o to, w jaki sposób radzisz sobie z problemami ze strony dziecka).

Czy jestem gotowa na tę pracę?

Warto poznać konkretne wymagania rodziców. Wstępne oczekiwania uzgodnione przez telefon lub drogą mailową albo preferencje zaznaczone w profilu w serwisie internetowym należy doprecyzować. Czy do twoich obowiązków należeć będzie gotowanie obiadów, przygotowywanie posiłków i przekąsek dla dzieci, wyjścia na basen, pomaganie w nauce, odrabianie lekcji? A może sprzątanie, pranie lub opieka nad zwierzętami? Czy godziny twojej pracy będą ściśle określone czy powinnaś być elastyczna, jeśli chodzi o czas pracy? Czy jest jeszcze coś, co powinnaś wiedzieć na tym etapie?

Są zainteresowani moją osobą!

Jeśli spodobasz się rodzicom dziecka, na następnym spotkaniu lub przed podjęciem pracy powinnaś zadać kilka bardziej szczegółowych pytań, np. jakie są ulubione posiłki dzieci, czy są potrawy, których powinny unikać, czy mają swoje ulubione bajki, piosenki, opowieści, zabawki, jak wygląda ich usypianie. Dowiedz się o „zakazane” aktywności w domu, miejsca, do których dzieci (lub ty) nie powinny mieć dostępu. Ustal kwestię kontaktowania się z rodzicami dziecka, niech określą też, czy życzą sobie, żebyś odbierała telefony w ich domu.

Temat wynagrodzenia niech poruszy pracodawca

Pamiętaj, że dla rodziców dziecko to największy skarb. Najważniejsze jest dla nich szczere zainteresowanie z twojej strony nim samym, jego sprawami i zakresem przyszłych obowiązków. Najpierw opowiedz o sobie i dowiedz się jak najwięcej o rodzinie i pracy. Nie poruszaj tematu wynagrodzenia, poczekaj aż potencjalny pracodawca sam przejdzie do tego rodzaju kwestii. Jeśli nie poruszy ich na pierwszym spotkaniu, oznacza to najprawdopodobniej, że chciałby najpierw porozmawiać też z innymi kandydatkami.

Upewnij się, że rozumiesz i akceptujesz odpowiedzi rodziców. Te informacje pozwolą ci zdecydować, czy chciałabyś podjąć pracę właśnie w tej rodzinie. Jeśli tak – będą to jednocześnie wskazówki, jak postępować, by być supernianią dla dziecka.

Komentarze (2)

mojaniania, pisze:dodano: 05-12-2012

Jest to faktycznie delikatna sprawa i wymaga wyrozumiałości po obu stronach.
Zawsze może trafić się niesympatyczny, apodyktyczny rodzic o dziwnych
wymaganiach, potrzebach i podejściu do dziecka. Albo niania, której
wyobrażenie o opiece nad dzieckiem dalece odbiega od standardów
wychowawczych. Pamiętaj, że rodzice oddają w Twoje ręce swój największy
skarb. Mogą czuć niepokój, mogą być przewrażliwieni. Najważniejsze to być
uczciwym, stanowczym i konkretnym przy ustalaniu warunków. Jeżeli się na coś
nie godzisz, to powiedz to grzecznie. Nie staraj się grać, ukrywać pewnych
faktów. Pewnie nawiążecie bliską, partnerską relację, a jeśli nie, to
znaczy, że to nie ta rodzina. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za
właściwe decyzje.

moonia, pisze:dodano: 04-12-2012

Witam, mam pytanie z nieco innej strony a mianowicie, jak niania miałaby sobie pomóc i rozpoznać ‘dobrą’ rodzinę?
Oczywiście mam tutaj na myśli ludzi, którzy nie są oderwani od rzeczywistości i nie będą traktować niani jak intruza, czy niewolnika, którym ‘wysprzątają’ przy okazji sobie dom…
Miałam już do czynienia z takimi rodzicami i chciałabym ostrzec a przy okazji dowiedzieć się czegoś nowego może, jak rozmawiać o pracy z zachowaniem taktu i dobrego smaku, żeby nikt się nie obraził, czy na starcie już skreślił.
Temat jest wyjątkowo delikatny, więc proszę o jakieś rady, bo myślę, że nie jestem sama z takimi myślami…


Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Co o tym myślisz?

Słowa kluczowe