Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Przejdź do strony głównej MojaNiania.pl

Artykuły

Mamo, zrozum mnie!

Słowa kluczowe: rozwój dziecka

dziecko z komórką

Co się dzieje gdy spotykamy się z niezrozumieniem i brakiem akceptacji dla własnych emocji? Dostajemy wtedy komunikat, że nasze odczucia są niewłaściwe i spada nasz poziom zaufania do samych siebie. A co ma powiedzieć dziecko?

Beata Kozaczuk, pedagog

Człowiek jest istotą społeczną. Żyjąc przez długi czas w samotności zaczyna odczuwać brak obecności drugiej osoby. Nie zawsze musi to być życiowy partner. Potrzebę bliskości może zaspokoić spotkanie z przyjacielem czy kimś z rodziny.

Gdy jesteśmy smutni, zmartwieni, czy też z jakiegoś powodu szczęśliwi najczęściej pragniemy przebywać z innymi. Na różne sposoby mówimy: “Hej, jestem dziś smutna/wesoła, gdyż czuje się źle/dobrze w sytuacji, gdy…. Proszę Cię, abyś mnie zaakceptował/zaakceptowała taką jaką dziś jestem”. Dobrze jest czuć, że ktoś rozumie albo przynajmniej szanuje to co przeżywamy. Gdy tak się dzieje, z chęcią spotykamy się ponownie z tą osobą i nawiązujemy z nią kontakt fizyczny przybierający różne postaci: fizycznej bliskości w postaci przytulenia czy dotyku dłoni..

Niezrozumienie powoduje, że tracimy zaufanie do samych siebie

Co się jednak dzieje gdy spotykamy się z brakiem akceptacji dla własnych emocji, niezrozumieniem, gdy słyszymy że nie ma powodu, żebyśmy odczuwali to co odczuwamy? Dostajemy wtedy komunikat, że nasze odczucia są niewłaściwe, tracimy wiarę w siebie, spada nasz poziom zaufania do samych siebie. Po takiej rozmowie będziemy jeszcze smutniejsi i bardziej samotni niż byliśmy początkowo. Jako dorośli ludzie w dużym stopniu nauczyliśmy się radzić sobie w takich sytuacjach. Możemy też decydować o tym, z kim się spotykamy i w jakich formach kontaktu uczestniczymy. Ale co ma powiedzieć bezbronne i zdane na łaskę swoich opiekunów niemowlę?

Nasza reakcja na potrzeby dziecka lub jej brak kształtuje maluszka

Mały człowiek od najwcześniejszych lat uczy się wyrażać to co odczuwa, by następnie realizować swe pragnienia. Na początku wymaga karmienia, przewijania, snu i ma silną potrzebę bliskości. Rodzice uczą się odczytywać wysyłane poprzez płacz i ruchy ciała komunikaty oraz odpowiednio na nie reagować. Swoją reakcją mogą dostarczać dziecku budującego uczucia zrozumienia albo – ignorancją – negacji dla jego osoby. Niezdolność opiekunów do przyjęcia punktu widzenia dziecka utrudnia temu ostatniemu rozwój i dorastanie. Dlatego niezwykle ważne jest, żeby rodzice zadbali o to, by otaczały maluszka osoby, które go szanują. To trudne zadanie wymagające uważnej obserwacji reakcji dziecka na różne osoby i w rożnych sytuacjach. Niemowlę wyrabia w sobie postawę otwartości do innych osób i akceptacji siebie w ich otoczeniu, gdy czuje się zrozumiane.

Akceptacja to podstawa

Gdy maluszek od najmłodszych lat dostaje komunikaty o niezrozumieniu swoich potrzeb, braku akceptacji swoich emocji, kształtuje w sobie negatywny obraz samego siebie, który potem niezwykle trudno jest mu zmienić. Takie dziecko ma zaniżone poczucie własnej wartości, jest niepewne siebie i często wycofane. Dlatego obserwujmy uważnie dziecko, przyglądajmy się jego zachowaniu i starajmy się je akceptować. Wysiłek włożony w naukę zrozumienia drugiej osoby uszczęśliwi obie strony.


Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Co o tym myślisz?

Słowa kluczowe