Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Przejdź do strony głównej MojaNiania.pl

Artykuły

Ochrona przed kleszczami

Słowa kluczowe: choroby kleszcz lekarz zdrowie

Zagrożenie związane z ukąszeniem przez kleszcza wzrasta w okresie od wiosny do jesieni. Wielu rodziców nie wie, co robić, gdy zauważymy, że nasza pociecha ma wszczepionego w skórę kleszcza. Warto więc poznać sposoby radzenia sobie z kleszczowym problemem.

Małgorzata Dziedzic, specjalista chorób zakaźnych, Gliwice

fot.sxc.hu

Czarna kropka na skórze

Aby doszło do zakażenia bakterią wywołującą boreliozę kleszcz musi przebywać w skórze człowieka kilka godzin. Wyróżnia się trzy postacie rozwojowe kleszcza: nimfa, larwa i postać dorosła. Ostatnia  jest największa, a przez to łatwiej ją dostrzec. Jeśli rodzic zauważy, że jego dziecko ma wczepionego w skórę kleszcza powinien natychmiast go usunąć. Można to wykonać przy pomocy tradycyjnej metody – jednym ruchem pęsety, łapiąc tuż przy skórze lub skorzystać ze specjalnej pętelki, czy ssawki, które można zakupić w aptece. Po usunięciu kleszcza miejsce ugryzienia trzeba zdezynfekować i posmarować maścią z antybiotykiem.

Obserwacje miejsca ukąszenia

Po każdym ukąszeniu przez kleszcza należy przez kilka tygodni obserwować dziecko. Jeśli zauważymy, że w miejscu ugryzienia pojawił się rumień lub dziecko ma objawy grypopodobne  należy natychmiast skontaktować się ze specjalistą. Po upływie co najmniej sześciu tygodni od usunięcia kleszcza możliwe jest wykonanie badania serologicznego krwi, które potwierdzi lub wykluczy zakażenie. Lekarze odnotowują też coraz więcej przypadków, w których pacjenci nie usuwali kleszcza i nie pamiętają momentu ukąszenia, a na ich skórze pojawił się charakterystyczny rumień. To także może być borelioza!

Zapobieganie ukąszeniom

Współcześnie dostępnych jest wiele specjalnych środków chemicznych, które pomagają zapobiegać ukąszeniom. W sklepach można zaopatrzyć się w olejki i aerozole, które odstraszają kleszcze. Dostępne są też specjalne plastry i bransoletki. Ważny jest także ubiór dziecka. Jeśli wybieramy się na wycieczkę do lasu ubierzmy dziecko w jasne kolory. Wówczas łatwiej zauważymy kleszcza i nie dopuścimy do ukąszenia. Dobrze jest, gdy dziecko ma na głowie kapelusz, a w czasie spacerów przez wysokie trawy, czy leśne alejki jego spodenki są włożone do skarpetek. Pamiętajmy też o tym, że zwierzęta mogą przenosić kleszcze na swojej sierści. Nie powinny spać w dziecięcym pokoju!

Codzienna kontrola

W okresie od wiosny do jesieni rodzice powinni codziennie przed wieczorną kąpielą dokładnie obejrzeć skórę swojego dziecka. Nawet kilka minut spędzonych na osiedlowym placu zabaw może być okazją do ukąszenia przez kleszcza. Nie wolno pomijać skóry głowy, a także okolic intymnych. Kleszcze nierzadko można znaleźć w pachwinach, zgięciach kolan, płatkach usznych  i innych na pierwszy rzut oka niewidocznych miejscach. Dobrze też jest myjąc dziecko zachować kierunek ruchów myjki od stóp do głowy- takie postępowanie może usunąć płytko zaczepione nimfy i larwy kleszcza. Taki codzienny rytuał wyczuli także uwagę dziecka. Jeśli zauważy czarny punkt na swoim ciele od razu poinformuje o tym rodziców.

Wcześnie rozpoczęta terapia  jest gwarancją całkowitego wyleczenia boreliozy. Im szybciej odwiedzimy gabinet lekarski, tym mniejsze będą skutki rozwijającej się choroby-boreliozy.

Sezon na rodzinne spacery i wycieczki do lasu uważamy za otwarty! Wiosna zawitała do na nas dobre i dzieciaki wreszcie mogą beztrosko jeździć na rolkach, grać w chowanego i budować zamki z piasku w osiedlowej piaskownicy. Niestety, sezon na ukąszenia przez kleszcze także się rozpoczął…


Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error
Słowa kluczowe