Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Przejdź do strony głównej MojaNiania.pl

Artykuły

Tatusiowie – do przytulania!

Słowa kluczowe: opieka rodzice

tata z dzieckiem

Mężczyzna realizujący się w roli ojca nie traci, a zyskuje na męskości – w obecnych czasach takie przekonanie nikogo już nie dziwi.

Beata Kozaczuk, pedagog

Natura sprzyja kobietom. Niemowlęta i małe dzieci zazwyczaj przejawiają silniejsze przywiązanie do mamy. To naturalne, że dziecko jest z nią silniej związane biologicznie, bo to dzięki niej jego serduszko bije w okresie ciąży i karmienia piersią. Kobiety, które są też z natury bardziej delikatne i wyrozumiałe od mężczyzn, kontaktują się też ze swoimi dziećmi w sposób bardziej odpowiadający ich potrzebom.

Co może robić przy dziecku tata?

Nawiązywanie komunikacji z dzieckiem przez tatusiów wymaga od nich więcej wysiłku. Ale opłaca się! Dzieci, które mają dobry i bliski kontakt z obojgiem rodziców, są szczęśliwsze i bardziej przystosowane do swoich przyszłych ról społecznych – o tym chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Najlepiej zacząć już od wspólnego przygotowywania się na narodziny nowego członka rodziny. Urządzanie pokoju czy robienie zakupów związanych z pielęgnacją niemowlęcia zbliża do siebie przyszłych rodziców. Obecność taty podczas porodu dodatkowo wzmacnia jego więź z dzieckiem. Mężczyźni również powinni dzielić się z kobietami obowiązkiem opieki nad niemowlęciem. Regularne kąpanie, usypianie oraz przebywanie z nim w wolnych chwilach zaowocuje zbliżeniem oraz tym, że w przyszłości i mama, i tata będą równie ważni dla dziecka.

Mężczyźni muszą uczyć się swojej roli

Zwykle ojcowie bawią się z dziećmi mniej delikatnie, bardziej energicznie niż matki, nie utrzymują tak bliskiego kontaktu fizycznego i używają bardziej “dorosłego” języka. Nauka tatusiów delikatniejszego dotyku i łagodniejszego obchodzenia się z dzieckiem to wstęp do pełniejszego realizowania się w roli ojca. Mamy powinny ułatwiać tatusiom zbliżenie się do dziecka pozwalając na spacer, przewinięcie, kąpiel, bez obawy, że ci zrobią dziecku krzywdę. Czasami to tatusiowie obawiają się kontaktu z dzieckiem, w takiej sytuacji zachęta czy pochwała ze strony żony będzie dużym wsparciem dla niepewnego siebie w nowej roli mężczyzny.

Dziecko może być równie mocno związane z obojgiem rodziców

Opiekujmy się dzieckiem na zmianę. Rodzic niepracujący (najczęściej matka) nie powinna spędzać całego swojego czasu z maluszkiem. Trzeba starać się zadbać również o swoje potrzeby, a w tym czasie tata będzie mógł „uczyć się” swojego dziecka. Początki bywają trudne. Trzeba znaleźć w sobie odrobinę dystansu i uczyć się na błędach. Trzeba także dostosować do maluszka swój tryb komunikacji – w pierwszych miesiącach życia dziecka głównie polega ona na odzwierciedlaniu intonacji głosu niemowlaka. Najważniejsze to się nie krępować i z radością oraz ciekawością inicjować wspólne zabawy werbalne z dzieckiem. Troszkę śmiechu z samego siebie nikomu nie zaszkodzi!

Matki i ojcowie spełniają różne role w życiu dziecka i jeśli uzupełniają się w tym doświadczeniu, uczestnicząc aktywnie w życiu dziecka, będzie ono równie mocno związane z obojgiem rodziców.


Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Co o tym myślisz?

Słowa kluczowe