Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Przejdź do strony głównej MojaNiania.pl

Artykuły

Dzień Dziecka

Słowa kluczowe: Dzień Dziecka święta

dzieci

Dzień Dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie. W większości krajów ma jednak miejsce 20 listopada i nie wszędzie jest obchodzone tak samo. Różnice wynikają z tradycji kulturowych, religijnych i narodowych.

Beata Kozaczuk, pedagog

Pierwszy czerwca to radosny dzień dla wszystkich dzieci. W Polsce oraz w krajach europejskich należących kiedyś do bloku krajów socjalistycznych, 1 czerwca jest obchodzony od 1952 roku. Jego inicjatorem była organizacja zwana „The International Union for Protection of Childhood”, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Natomiast w innych krajach europejskich obchodzi się 20 listopada jako Dzień Praw Dziecka lub Powszechny Dzień Dziecka, a data jest upamiętnieniem uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r.

Dzieci mają swoje prawa!

Święto zostało jednak zapoczątkowane w Genewie, gdzie w 1925 roku Liga Narodów reprezentowana przez przedstawicieli ponad pięćdziesięciu krajów na wniosek Międzynarodowego Związku Pomocy Dzieciom przyjęła uchwałę zwaną Deklaracją Praw Dziecka. Była to pierwsza w historii deklaracja, która uznawała dzieci za pełnoprawnych obywateli społeczeństwa. To Światowa Federacja Kobiet Demokratycznych uznała w 1949 roku dzień 1 czerwca za najbardziej odpowiedni dla manifestacji problemu ochrony dzieci przed złem świata. Następnie władze bloku socjalistycznego wprowadziły to święto do kalendarza, co było przede wszystkim propagandą polityczną. Organizacja Narodów Zjednoczonych w 1954 roku dała propozycje takiego święta dla swoich państw członkowskich, dając tym samym wolność w wyborze daty. Przez większość państw przyjęta została data 20 listopada, jako rocznica uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka.

Pomimo iż inicjatywa wprowadzenia Dnia Dziecka nie była wolna od zabarwienia politycznego, na pewno pomogła wielu dzieciom na świecie. Wyznaczenie tego dnia jako święta sprzyjało wielu inicjatywom na rzecz poprawienia warunków bytowych dzieci, zbiórek funduszy, nowym uchwałom, powstawaniu nowych organizacji humanitarnych oraz rozszerzeniu współpracy międzynarodowej.

Kolorowe święto pół wieku temu miało zupełnie inne znaczenie

Dla naszej społeczności ten dzień przede wszystkim kojarzy się z imprezami, festynami, zasypywaniem prezentami najmłodszych oraz dniem wyjątkowej swobody. Niestety nie zawsze tak było i nie jest dla dzieci wielu krajów. Może warto się zastanowić i uświadomić nasze pociechy, po co tak naprawdę wprowadzono to święto do kalendarza. Niech wiedzą, że dzisiejsze, przemiłe, kolorowe święto pół wieku temu miało zupełnie inne znaczenie i określiło ich status społeczny.

Dzień Dziecka jest obchodzony również w inne dni na świecie np. w Turcji 23 kwietnia, w Tajlandiia w drugą sobotę stycznia, w Indiach 14 listopada, w centralnej Afryce 25 grudnia, w Brazylii 12 października, a w Australii 22 października.

 

 


Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Co o tym myślisz?

Słowa kluczowe