Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Przejdź do strony głównej MojaNiania.pl

Artykuły

Gotowanie z dziećmi

Słowa kluczowe: gotowanie zabawa żywienie

Ogromna popularność programów kulinarnych sprawia, że moda na kuchenne eksperymenty dotarła także do naszych domów. A gdyby tak zaprosić nasze dziecko do wspólnego gotowania? Receptura na kulinarny sukces jest dziecinnie prosta!

Anna Dziedzic, MojaNiania

fot.sxc.hu

Po pierwsze: dużo cierpliwości!

Zaproszenie małego dziecka w skromne kuchenne progi jest nie lada wydarzeniem. Pamiętaj jednak, że Twoja pociecha ma jeszcze malutkie, niezdarne rączki i potrzebuje relatywnie więcej czasu na wykonanie z pozoru prostych czynności. Jeśli będziesz się denerwować, że Twoje dziecko za wolno wycina ciasteczka lub za szybko wsypało do masy cukier może szybko się zniechęcić. Wspólne gotowanie ma być przecież przyjemnością dla każdej z biorących udział w tym przedsięwzięciu stron!

Po drugie: bezpieczeństwo!

Wspólne gotowanie lub pieczenie wiąże się z używaniem piekarnika, wrzącej wody, czy ostrych narzędzi. Przed rozpoczęciem waszego festiwalu kuchennego jasno określ zasady. Wytłumacz maluchowi, dlaczego nie może zbliżać się do rozgrzanego piekarnika. Pamiętaj też, aby nawet na chwilę nie opuszczać kuchni. Dzieciaki lubią eksperymentować i trudno przewidzieć, czy nasz kochany aniołek nie zmieni się w diabełka i nie dotknie paluszkiem rozgrzanej płyty kuchennej. Aby ułatwić Twojemu maleństwu wykonywanie poszczególnych czynności przygotuj dla niego stanowisko, przy którym będzie mu wygodnie. Blat kuchenny jest zwykle za wysoki, więc możesz stworzyć na potrzeby wspólnego gotowania stół ze stołeczków. Maluch będzie zachwycony!

Po trzecie:  wybór przepisu

Przed rozpoczęciem gotowania wybierzcie wspólnie przepis. Na rynku dostępnych jest wiele książeczek kucharskich stworzonych z myślą o najmłodszych szefach kuchni. Zawarte w nich przepisy są tak proste, że każda próba ich wykorzystania kończy się sukcesem. Wiele książeczek ma specjalne zmywalne strony, dzięki którym nie musisz martwić się o stan książeczki po zakończonym gotowaniu lub pieczeniu. Pozwól dziecku zdecydować, co będziecie przygotowywać. Poczuje się ważne i potrzebne.

Do dzieła!

Pozwól Twojemu dziecku poczuć się jak gwiazda telewizyjnego programu kulinarnego. W tym celu przygotujcie stroje, dzięki którym maluch poczuje się jak prawdziwy szef kuchni. Wystarczą proste kolorowe fartuszki. Świetnym pomysłem jest uszycie lub kupienie prawdziwej czapki kucharskiej. Twój maluch na pewno ją pokocha! Kiedy już zaczniecie gotować pozwól dziecku samodzielnie odmierzać potrzebną ilość sypkich produktów. Jeśli masz starsze dziecko możesz je nauczyć oddzielania żółtka od białka. Dzieciaki uwielbiają wykrawać wszelkie ciasteczka i dekorować gotowe potrawy. Odwiedź popularne strony internetowe. Jeśli zdecydujecie się na pieczenie muffinek – kup kolorowe papilotki, gdy Twój maluch będzie chciał upiec pizze – pozwól mu wybrać składniki i osobiście rozsypać je na cieście. W końcu to Twoje dziecko jest szefem kuchni!

Wspólne gotowanie jest świetną alternatywą dla rodziców, którzy uwielbiają kreatywne zabawy ze swoimi dziećmi. Zabawa ta szczególnie podoba się małym paniom domu, które kochają pomagać swoim mamusiom w kuchennych pracach. Każda mama marzy o tym, żeby wprowadzić swoje dzieci w tajniki gotowania. Dlaczego więc nie zacząć od prostych przepisów? Zapraszamy do kuchni!


Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error
Słowa kluczowe