Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Przejdź do strony głównej MojaNiania.pl

Artykuły

Domowe przedszkole

Słowa kluczowe: opieka przedszkole

dziewczynki

Nie wszystkie maluchy chodzą do przedszkola. Wszystkie jednak potrzebują kontaktu z rówieśnikami, żeby prawidłowo się rozwijać. To w kontaktach z innymi dziećmi maluch uczy się współdziałania oraz przyswaja zasady współżycia społecznego.

Beata Kozaczuk, pedagog

Powody pozostawania najmłodszych w domu mogą być rozmaite: podatność na infekcje, brak środków finansowych, chęć sprawowania jak najdłuższej opieki nad dziećmi przez rodziców, podjęta decyzja, że malca wychowują dziadkowie. Bez względu na powód, dla którego dziecko pozostaje w domu nie należy ograniczać jego kontaktów z rówieśnikami.

Mamo, chcę się pobawić z dziewczynką

W ciągu tygodnia pracy rzadko wystarcza nam czasu by spotkać się ze znajomymi, którzy także mają dzieci. Warto jednak zadbać by w ciągu dnia maluch, który pozostaje pod opieką babci czy opiekunki mógł pobawić się z rówieśnikami. Czasami zbawienna jest wizyta sąsiadki z dzieckiem. Wspólne pogawędki zaspokoją potrzebę kontaktu i dzieci, i ich opiekunów. W czasie odwiedzin dzieciaki naturalnie same zorganizują sobie „domowe przedszkole”. Nie potrzebują do tego pomocy opiekunów, którzy ten czas powinni wykorzystać na rozmowę i relaks.

Regularne spotkania wzbogacają dzieci

Warto spotykać się regularnie, zwłaszcza gdy dziecko jest nieśmiałe. Znacznie łatwiej przełamie ono swoją nieśmiałość i otworzy się bez obawy, że zostanie odrzucone, gdy spotka się po raz kolejny z tym samym dzieckiem lub w gronie zaprzyjaźnionych rówieśników. Naturalnie podczas takich spotkań zdarzać się będą bijatyki, kłótnie oraz wzajemne obrażanie się. Jednak w ramach kolejnych domowych wizyt dawne zatargi odejdą w niepamięć, a świat dzieci będzie bogatszy o te doświadczenia. Główna wartość takich spotkań polega zatem na ich stałości. Jednak dobrze, gdy miejsce spotkań nie jest cały czas to samo. Zasady kulturalnego zachowania nakazują odwzajemnić gościnę u sąsiadki czy wizytę u znajomych. To korzystne, gdyż każdy ma okazję mile się poczuć w czasie bycia goszczonym oraz na odwrót – doświadczyć radości z goszczenia u siebie przyjaciół.

Sprzątanie to zabawa

Nieporządek wiązany z wizytą dzieci można z łatwością ogarnąć. Proponuję przeprowadzić sprzątanie w formie zabawy. Przykładowo zadaniem dzieci może być jak najdokładniejsze i jak najszybsze uporządkowanie zabawek do kolejnego wejścia do pokoju jednej z matek. Mamy mogą naprzemiennie odwiedzać dzieci w pokoju, kolejno wskazując pozostałe do uprzątnięcia rzeczy. Zabawa kończy się wejściem jednej z mam do pokoju i zaproszeniem dzieci na poczęstunek. Chwila na dopicie kawy, zjedzenie ciastka na matczynych kolanach i nim wszyscy zgromadzeni się zorientują, nadejdzie czas powrotu do domu.

Cieszmy się każdą chwilą spędzoną z naszą pociechą. Pamiętajmy, że dorastające dziecko coraz bardziej oddala się od nas na rzecz coraz częstszych kontaktów z rówieśnikami i nie należy mu tego utrudniać. Jeśli nie mamy znajomych z dziećmi, zabierajmy chociaż malucha na plac zabaw, na basen czy do parków rozrywki. Na pewno będzie to korzystne dla jego rozwoju!


Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Co o tym myślisz?

Słowa kluczowe