Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Przejdź do strony głównej MojaNiania.pl

Artykuły

Czy warto wierzyć w Świętego Mikołaja?

Słowa kluczowe: święta wychowanie

Powoli zanika tradycja przekazywania wiary w istnienie Świętego Mikołaja. Coraz mniej dzieci emocjonuje się gwiazdkowym podarunkiem. A szkoda – bo idea prezentu mikołajkowego odgrywa dużą rolę w wychowaniu ucząc ponoszenia konsekwencji swoich działań.

Beata Kozaczuk, pedagog

fot. www.pixmac.pl

Nic ma w tym nic dziwnego – wizerunek świąt i Mikołaja został skomercjalizowany przez telewizję oraz internet. Mikołaja widzimy na co dzień w reklamach. Warto pomimo tego jednak podtrzymywać dobrą tradycję.

Prezent od Świętego Mikołaja to nagroda za posłuszeństwo w okresie przedświątecznym. Mały łobuz zamiast zabawki dostanie rózgę, która jest symbolem kary za złe zachowanie. Otrzymanie prezentu lub rózgi to niezwykle ważna lekcja w życiu malucha, który już od samych narodzin bezustannie domaga się zaspokojenia swoich potrzeb i pragnień. Dojrzewając, stopniowo poznaje zasady dobrego zachowania, znaczenie bycia grzecznym i nabywa cierpliwości co do zaspokajania przez otocznie jego chwilowych zachcianek. W miarę upływu lat dziecko uczy się jak osiągać więcej niż tylko zaspokojenie swoich fizjologicznych potrzeb, jak zasłużyć na upragniony przedmiot czy zabawkę. Dlatego też otrzymanie wybranego wcześniej przez siebie świątecznego upominku daje mu tak wiele szczęścia.

Bądź grzeczny!

Gwiazdkowy prezent jest odzwierciedleniem postawy dziecka w okresie przedświątecznym. Zachowanie malucha przed zbliżającymi się świętami oceniają jego rodzice lub opiekunowie. Ponieważ dzieci dopiero uczą się myślenia przyczynowo-skutkowego, opiekunowie muszą stale przypominać o znaczeniu dobrego zachowania „tu i teraz“ dla przyszłych wydarzeń.

Bożonarodzeniowe oczekiwania rozbudzają Mikołajki. W tym dniu dzieci mogą odczuć przedsmak Bożego Narodzenia dzięki drobnym upominkom znalezionym rano pod poduszką. Oczekiwanie na mające nastąpić wydarzenia nasila się. Gdy nadchodzi dzień Wigilii, okazuje się często, że najmłodsi członkowie rodziny nie przywiązują dużej wagi do spotkania przy wigilijnym stole. Dziecko może czuć się mniej swobodnie wśród mało znanych mu krewnych. Największe znaczenie mają dla niego prezenty od Świętego Mikołaja. Dlatego rozsądni rodzice wykorzystują tę wiedzę, aby nauczyć dziecko, jaką wartość ma ten prezent – że jest wynikiem wcześniejszej pracy dziecka nad swoim zachowaniem. Ta tradycja wzbudza w dziecku przekonanie, że warto być grzecznym. Dzięki niej od najmłodszych lat jednostka zaczyna rozumieć, że zawsze istnieją konsekwencje zarówno dobrego, jak i złego zachowania.

Ile czasu pozostało do Gwiazdki?

Dziecko – z natury niecierpliwe – uczy się też cierpliwości. Przez dłuższy czas muszą mu wystarczyć jedynie słowne zapewnienia o rychłym otrzymaniu wymarzonego prezentu. Oczywiście, jego zniecierpliwieni jest mocno odczuwalne dla rodziców, którzy muszą odpowiadać na ciągłe pytania o to, kiedy nastąpi moment nagrody za dobre zachowanie. Zniecierpliwione oczekiwaniem na obiecany prezent dziecko poznaje wartość okresu oczekiwania.

Czasami jednak zdarza się, że wizja odległej Gwiazdki jest zbyt abstrakcyjna, by ogarnął ją dziecięcy umysł. Wtedy nawet groźby otrzymania rózgi nie wpłyną na poprawę jego zachowania. Rodzice powinni być cierpliwi i po każdym dobrym uczynku powinni powtarzać dziecku, że Mikołaj widzi dobre zachowanie i z pewnością wynagrodzi starania dziecka w dniu Bożego Narodzenia. Ważne żeby nie zniechęcać się wielokrotnym powtarzaniem tego komunikatu. Nie powinno przysporzyć to trudności rodzicom, którzy rozumieją, że umysł dziecka nie jest na tyle dojrzały, żeby zrozumieć to za pierwszym razem.

Wiara w marzenia

Święty Mikołaj to nie tylko symbol otrzymywania prezentów. Wiara w niego to przede wszystkim wiara w urzeczywistnienie  marzeń, dzięki własnej wcześniejszej „pracy”. Jako opiekunowie dzieci świadomie posługujmy się tym symbolem!

 

CZYTAJ TAKŻE:

Pierwsza pomoc w zakrztuszeniu

Rozmowa kwalifikacyjna na opiekunkę

Komentarze (5)

Nika91, pisze:dodano: 06-12-2012

Przypomnijmy sobie jaka my sami jaka mielismy radosc z oczekiwania na Mikolaja, moja cora ma 5lat i wie o Mikolaju nawet i o saniach z reniferami niech ma radoche ze jest ktos taki kto przynosi prezent lub ruzge :) pozdrawiam

Mikołaj, pisze:dodano: 03-12-2012

Dlaczego piszecie artykuł o mnie bez mojej zgody?

anna, pisze:dodano: 03-12-2012

Mam 15 miesięczną córeczkę.To już drugie święta z naszą niunią. Nie zamierzam odbierać jej radości w oczekiwaniu na Mikołaja i prezenty od niego. Tak jak długo będę mogła będę wpajać jej te bajkę :)
Pozdrawiam

robert z poznania, pisze:dodano: 29-11-2012

@Gocha: Mówisz tak, bo nie wierzysz w Św.Mikołaja :P

Swoją drogą krasnal coca-coli ze Św.Mikołajem ma tyle wspólnego co halloween z Wszystkich Świętych.

Gocha, pisze:dodano: 29-11-2012

Baju, baju, będziesz w raju. nie ma co oszukiwać dziecka i opowiadać mu bajki o Mikołaju, który nie istnieje. Współczesne dzieci są na to za mądre


Warning: mysql_set_charset() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /porady/views/themes/mojaniania/get_ci_session/ci_session.php on line 95
MySQL Database connection error

Co o tym myślisz?

Słowa kluczowe